Chuť na sladké
Honí Vás často chuť na sladké?
Chuť na sladké většinou vzniká, pokud tělo potřebuje rychlý zdroj energie. Za to může například nedostatečný příjem stravy, nadměrný příjem jednoduchých cukrů, dlouhé intervaly bez jídla, nebo také nedostatek spánku i fyzické a psychické vyčerpání.Někdy se však na chuti na sladké podílí i dlouhodobé odpírání si sladkého, hormonální nerovnováha, nebo čili těhotenství.
Jak chuť na sladké vlastně funguje
Chuť na něco sladkého je signál našeho těla, ktérý naznačuje, že nám klesá hladina cukru v krvi (tzv. glykémie). Abychom glykémii opět zvedli, musíme něco sníst. Pokud si dáme sladkost, hladina krevního cukru rychle stoupne, ale stejně i rychle klesne. Při poklesu glykémie začínáme mít opět chutě na sladké, kalorie naskakují a kolotoč nekončí.
Co se s tím dá dělat
V žádném případě bychom si neměli sladké úplně odpírat, bez něj vydržíme pár dní, pár týdnů, pár měsíců, ale nakonec nás to stejně doběhne. Čím více si budeme sladké zakazovat, tím více po něm budeme toužit.
Ideálním řešením je komplexní péče o životní styl. Zajistěte si dostatek spánk, místo zajídání stresu sladkým zkuste nějakou fyzickou aktivitu, navyšte svůj denní příjem, dbejte na dostatečný příjem bílkovin a zkuste jíst pravidelně, alespoň 4x denně. Pokud držíte dietu, zkonzultujte Váš kalorický příjem s odborníkem
Namísto sladkého si můžete dát třeba Minus Age Joint Complex